fbpx

ez a hitel jelenleg nem elérhető, de várható az újraindulása. Azért, hogy ne marajon le róla, iratkozzon fel az értesítendők listájára, hogy azonnal, első kézből megkapja a friss információkat!

Zöld Otthon Program

A Zöld Otthon Program hitel célja, összege és szabályai

A Zöld Otthon Program (röviden zöld hitel) egy államilag kamattámogatott lakáshitel, amely magas energiahatékonyságú, újépítésű lakóingatlanok megvásárlására vagy építésére igényelhető. Az MNB nyújtja a kölcsönt a bankoknak, akik azt valamivel magasabb kamaton továbbadják a lakosságnak. A keretösszeg 200 milliárd Forint, és 2021.10.04-től igényelhető.

A zöld hitelt magyar állampolgárok igényelhetik, és legfeljebb négy adósa lehet a kölcsönnek. A CSOK-kal ellentétben nem feltétel a meglévő gyermek vagy pedig a gyermekvállalás.

A zöld hitel egyik célja új lakás/lakóház építése lehet, amiből az üdülő besorolás kiesik. Szintén felvehető új lakás/lakóház vásárlására is. Ahogyan a CSOK-nál, itt is beépíthető belőle a tetőtér (amennyiben önállóan forgalomképes, új lakás jön létre). Garázs vásárlására akkor igényelhető, ha az azonos helyrajzi számon van a lakással, illetve építésére pedig akkor, ha azonos telken van a lakóépülettel.

A zöld hitel ügyleti kamata maximum 2,5% lehet, de ennél pár tized százalékkal magasabb lehet a THM (teljes hiteldíj mutató). A kamat a futamidő végéig fix. Az előtörlesztési költség 1%, de lakástakarékpénztári szerződésből ingyenes. A kezdeti banki költség a folyósítási díjból, az értékbecslési díjból illetve a földhivatali költségekből áll, de ezeket a bankok jellemzően elengedik különböző akciókon keresztül. A közjegyzői költség is felmerül, aminek egy részét bizonyos esetekben szintén visszatérítheti a bank. Rendelkezésre tartási költség nem számolható fel.

A Zöld Otthon Program maximális összege 70 millió forint, minimális összege pedig 500 ezer forint. Mivel az MNB egy 200 milliárdos keretet hirdetett meg rá, várható, hogy csak véges ideig lesz elérhető. Az, hogy mekkora összeget kapunk, két dologtól függ: a jövedelemtől és az ingatlan teherbírásától.

A minimális energia hatékonysági elvárás 90kWh/m2/év, illetve a BB besorolás. Ez megközelítőleg 40-50%-os megújuló energiaforrást jelent a gyakorlatban. Fontos, hogy a célingatlannak mindenképpen a hitel fedezetének kell szolgálnia, habár pótfedezet is bevonható. A célingatlanra ezen kívül a Magyar Állam, illetve a hitelező bank elidegenítési és terhelési tilalma fog kerülni 10 évre. Az igénylőknek az ingatlan lakcíméül kell, hogy szolgáljon. Az ingatlan eladója nem lehet az igénylők közeli hozzátartozója.

A zöld hitelhez igényelhető CSOK-hitel is, ami ráadásul 0%-os az eredeti 3%-os helyett. A CSOK-hitel maximális összege 2 gyermek esetén 10 millió Ft, 3 gyermek esetén pedig 15 millió Ft. A gyermek lehet meglévő, vagy fiatal házaspárok esetén vállalt is. Fiatal házaspárnak az minősül, ahol a feleség még nem töltötte be a 41-et.

A zöld hitel építkezésre, az építési hitelhez hasonlóan szakaszos finanszírozású. Ez azt jelenti, hogy készültségi fokkal arányosan (amit az értékbecslő állapít meg) folyósít a bank. Ez akkor kikerülhető, ha pótfedezetet vonunk be. Az építési zöld hitel igénylésének elindításához szükséges a teljes tervdokumentáció. Fontos, hogy a kivitelező cégben nem lehet az adósoknak, vagy közeli hozzátartozóiknak tulajdonjoga. Az építkezés befejezésére 4 év van szakaszos folyósítás esetén.

A zöld hitel igénylése egy kiválasztott bankon keresztül történik. Vásárlás esetén a végleges adásvételi szerződés megkötése után indítható. A banki bírálat egy normál piaci hitelhez hasonlóan értékbecsléssel kezdődik, és központi bírálattal folytatódik. A teljes dokumentáció kézhezvételét követően a banki bírálat 15-20 napot vesz igénybe.