fbpx

Ingatlanfedeztű hitelek

A 8 legfontosabb kérdés és válasz az ingatlanfedezetű hitelekkel kapcsolatban

A szabadfelhasználású jelzáloghitelek fedezetét az ingatlan biztosítja és szabadon fordíthatók arra, amire az igénylő szeretné.

A felvehető hitelösszeg maximuma legfeljebb az ingatlan becsült piaci értékének az 50-75%-a lehet, de pótingatlan bevonásával ez akár tovább növelhető.

A maximális futamidő minden esetben 30 év.

Szabadfelhasználású jelzáloghitelt cselekvőképes nagykorú személyek igényelhetnek, akik a hitel futamidejének lejártakor 70 évnél nem lehetnek idősebbek – néhány banknál ez a korhatár 75 év is lehet. A hitelt olyan személyek vehetik igénybe, akik nem szerepelnek negatív KHR listán.

A bankok emellett figyelembe veszik az igénylő jövedelmi viszonyait is (minimum minimálbér), hogy megállapítsák a maximálisan vállalható havi törlesztőrészlet összegét.    Emellett – talán a legfontosabb tényező – a hitel biztosítékát adó ingatlan fedezeti értéke, amit az ingatlanforgalmi szakértő helyszíni bejárással állapít meg.

Az ingatlannak tehermentesnek kell lennie, de néhány esetben az adott banknál terhelt ingatlan is fedezetként szolgálhat – a felvenni kívánt összegtől és a teher mértékétől függően.

A szabadfelhasználású hiteleket a legtöbb esetben magasabb kamatra lehet felvenni kötött célú társaiknál – például lakáscélú – hitelekhez képest, a kamat mértéke mindig függ a felvenni kívánt hitelösszegtől és az igazolt jövedelemtől is.

Több költséggel is számolni kell szabadfelhasználású ingatlanfedezetű hitel felvételekor, ilyen a fedezetül felajánlott ingatlan(ok) tulajdoni lapjának beszerzési költségei, az ingatlanbecslés díja, a kölcsönszerződés kötésekor felmerülő közjegyzői munkadíj, a folyósítási jutalék és a fedezetül felajánlott ingatlan lakásbiztosítási díja.

Előtörlesztésről akkor beszélünk, ha minimum 3 havi törlesztőrészletet előre szeretne betörleszteni a hitelfelvevő, erre a bankok előtörlesztési díjat számolhatnak fel – vannak olyan hitelkonstrukciók, ahol ez ingyenes megtehető – , ennek a díja bankonként és hiteltermékenként eltérő lehet.

Hitelfelvételkor érdemes alaposan megvizsgálni az előtörlesztése feltételeit és díjait. Fontos tudni, hogy egy évben egyszer maximum 200 000 forintig 0 forint díjjal törleszthető elő minden hiteltermék.

A bank és a megfelelő hitelkonstrukció kiválasztása után az igénylőnek a kitöltési kérelmet és a hozzákapcsolódó dokumentumokat kell benyújtani a hitelintézetbe, ezt követi a fedezeti ingatlan értékbecslése. Ezután a bank eldönti, hogy az ingatlan megfelel-e fedezetnek, illetve hogy milyen értéken fogadja azt el, és tájékoztatja a hiteligénylést a felvehető maximális összegről – figyelembe véve a jövedelmét is.

Végül a bank az ingatlan értékbecslés és az ügyfélminősítés alapján hitelajánlatot ad az igénylőnek. A kérelem beadásától a hitel folyósításáig 2-5 hét telik el optimális esetben.