fbpx

Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel

A lakásvásárlás életünk egyik legfontosabb és legmeghatározóbb döntése, éppen ezért nagyon fontos, hogy az ehhez igénybe vett hitelt is kellő körültekintéssel válasszuk ki.

Ehhez nyújt segítséget a Magyar Nemzeti Bank azzal, hogy bizonyos hiteleket Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel minősítéssel látott el. De, hogy mitől válik egy hitel Minősített Fogyasztóbarát Hitellé, milyen előnyei vannak és hogyan lehet igényelni, összefoglalónkból kiderül.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel egy, a Magyar Nemzeti Bank által adott minősítés, amely azt jelenti, hogy az adott hitel megfelel az alábbi feltételeknek:

  • egyenlő havi törlesztőrészletekkel lehet törleszteni 

  • fix kamatozású vagy 5, 10, illetve 15 éves kamatperiódusokra osztott

  • a kamatfelár maximum 3,5 százalékponttal lehet több, mint a referenciaérték

  • a felmerülő költségek maximalizáltak: a folyósítási díj a hitelösszeg 0,75%-a lehet, de maximum 150.000 Ft; az előtörlesztési díj pedig nem lehet több, mint a törlesztett összeg 1%-a

  • gyors ügyintézés: a hitelbírálat maximum 15 nap, a folyósítás pedig 2 nap lehet

  • a futamidő akár 30 év is lehet

A fentiek miatt a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel egy kifejezetten kedvező konstrukció, melynek ügyfélbarát ügyintézése is azt a célt szolgálja, hogy Ön átláthatóan, felkészülten és felelősen tudjon választani az egyes lakáskölcsönök között.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel igényelhető új vagy használt lakás vásárlására, építésre, üdülő építésére és vásárlására, korszerűsítésre, bővítésre és felújításra, illetve lakáscélú hitel kiváltására is. Ezen kívül fordítható még lakáscélú ingatlanokhoz tartozó garázs és tároló építésére, vásárlására, valamint építési telek vásárlására is.

Annak ellenére, hogy a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel lényegesen kedvezőbb az egyéb piaci hitelekhez képest, extra feltételeknek nem kell megfelelni igényléskor. Az MNB a következőket támasztja az igénylővel szemben:

  • cselekvőképes természetes személynek kell lennie (a hitelt biztosító pénzintézet emellett előírhatja a nagykorúságot is)
  • legalább 3 havi jövedelmet igazolni kell, és a jövedelemnek el kell érnie a minimálbér összegét
  • amennyiben a hitel futamideje alatt az adós betölti a 70. életévét, szükséges egy olyan adóstársa bevonása is, aki a hitel futamideje alatt nem éri el a 70 éves korhatárt
  • az adósnak az érintett ingatlan jelenlegi vagy jövőbeli tulajdonosának kell lennie 

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetében ugyancsak a jegybank határozza meg a maximális kamatot, mely jelenleg legfeljebb 3,5 százalékponttal haladhatja meg a referenciakamatot. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben például, ha a referenciakamat 2%, a kamatfelár 3,5%, akkor az ügyleti kamat 5,5 % lesz. 

Az egyébként is kedvező konstrukció esetében további kamattámogatások is elérhetők. Így például a többgyermekes családoknak biztosított kamatkedvezmény, vagy a hitelintézetnél vezetett számlára utalt jövedelem után járom kedvezmény.

A folyósításig kizárólag a következő díjakat számolhatja fel Önnek a bank:

  • folyósítási díj, mely nem haladhatja meg a hitelösszeg 0,75 %-át, de legfeljebb 150.000 Ft-ot
  • tulajdoni lap díja
  • térképmásolat díja
  • jelzálogjogbejegyzési díj
  • értékbecslési díj
  • közjegyzői díj
  • a szükséges igazolások díja

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel esetében az előtörlesztés folyamata nem különbözik más, piaci kamatozású hitelekhez képest, azonban annak díja maximalizálva van. Nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1 %-át. Fontos azonban megjegyezni, hogy az előtörlesztés bármely lakás-takarékpénztári megtakarításból díjmentes.

A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylésekor érdemes szakértői segítséget kérni, hiszen az igénylés menete összetett, és számos buktatót rejt magában. Segítségünkkel azonban ezek elkerülhetők.

1. lépés: előzetes tájékozódás

2. lépés: a hiteligényléshez szükséges dokumentumok és igazolások beszerzése

3. lépés: a hitelcsomag befogadása és ajánlatadás

4. lépes: az ajánlat ellenőrzése az MNB oldalán (a befogadáskor tett ajánlat nem lehet kedvezőtlenebb, mint az online lekért ajánlat)

5. lépés: hitelbírálat (a banknak döntést kell hoznia az értékbecslést követő 15. napon, állami kamattámogatással igénybe vett hitel esetében pedig legfeljebb 20 napon belül)

6. lépés: pozitív hitelbírálat esetén a szerződéstervezet átadása

7. lépés: hitelszerződés aláírása a bankfiókban

8. lépes: folyósítás